• Home
  • EİB XIII. MODA TASARIM YARIŞMASI

EİB XIII. MODA TASARIM YARIŞMASI

EİB XIII. MODA TASARIM YARIŞMASI
Dünya hızla değişiyor. Tüketici eğilimleri de öyle. Teknolojinin yaşama entegre olmasıyla birlikte yaşamımızda evrilen kavramların çokluğu ve çeşitliliği, düşüncede ve uygulamalarda da değişimi kaçınılmaz zorunlu kılıyor.
EİB, ülkemizin genç tasarımcılarına kendini gösterme fırsatı vererek farkındalık platformu yaratmak ve sektöre sunduğu yeni değerlerle Türk Moda Endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 13. kez düzenleyeceği Moda Tasarım Yarışması için belirlediği yarışma konseptinde, işte bu evrilmeyi gündeme getiriyor.

NEWSTALGIA

2018/2019 Sonbahar-Kış Kadın ve Erkek Modasına yön verecek trendler arasında öne çıkan NEWSTALGIA, geçmişin denenmiş ve güvenli çizgisi ile günümüzün çizgisini birlikte yorumlayarak yepyeni bir moda anlayışına evrilmesine aracılık eden; bir başka deyişle, “kültürel sürdürülebilirlik” kavramına hizmet eden bir moda anlayışı.
Retro ve POP çizgilerin birlikte oluşturduğu bu trend, moda tasarımında yaratıcılığın öne çıkacağı keyifli bir oyun alanını beraberinde getiriyor.
Dokular, desenler, renkler, biçimler ve elbette materyaller, tasarımcılarının elinde fark yaratan giysilere dönüşmek için sabırsızlanıyor.

Anahtar kavramlar; Millennium Effect’, retro-future/ retro-futurism/ retro-futurism, neo-retro, retro-modern, retro-vintage, metro-retro, retrogressive, retrocon (retroactive continuity), contemporary classic, neotraditionalism, retro-futurology, technostalgia…. NEWSTALGIA!
EİB, ülkemizin genç tasarımcılarına kendini gösterme fırsatı vererek farkındalık platformu yaratmak ve sektöre sunduğu yeni değerlerle Türk Moda Endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 13.’sünü düzenleyeceği Moda Tasarım Yarışmasında, katılımcıların NEWSTALGIA konseptiyle oluşturacakları 2018-2019 Sonbahar Kış Kadın ve Erkek Hazır Giyim koleksiyonlarını görmeyi heyecanla bekliyor.

Ege İhracatçı Birlikleri

Daha detaylı bilgi için http://www.eib.modatasarimyarismasi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.